Rakúske vína žnú úspechy rovnako u odborníkov i milovníkov vín na celom svete.
Svoj potenciál dokazujú aj na mnohých medzinárodných slepých degustáciách.
Obzvlášť je potrebné vyzdvihnúť ich jedinečný a nezameniteľný charakter,
za ktorý vďačia nasledovným 7 faktorom jedinečnosti.
Najdôležitejším faktorom, ktorý vplýva na
jedinečnosť rakúskych vín, je geografická poloha krajiny. Rakúsko má
síce takmer rovnakú zemepisnú šírku ako Burgundsko, teplotné rozdiely sú
tu však výraznejšie.
Teplé slnečné letné a jesenné dni a chladné noci prispievajú k vzniku sviežich aromatických vín plnej chuti a jemného charakteru. Nikde inde na svete nechutia plné vína sviežejšie a svieže vína lahodnejšie.
Wachau a malebné oblasti Dolného Rakúska v okolí Dunaja, Štajersko so svojimi nádhernými reťazami pahorkov, Burgenland a aj prírodný raj na Neziderskom jazere, a napokon Viedeň - jediné hlavné mesto na svete s vlastnou produkciou vína. Tieto vinárske oblasti patria k najkrajším na svete a ich charakter je rovnako jedinečný ako ich vína.
K rozmanitosti rakúskych vín prispieva okrem podnebia predovšetkým pôda: Kamenisté terasovité svahy obsahujúce prahorninu, alebo masívne vrstvy spraše v Dolnom Rakúsku, vápenaté pôdy severného Burgenlandu a južného Štajerska po sopečné pôdy v oblasti Kamptal a v juhovýchodnom Štajersku.
Rakúsko ma ideálne podmienky pre Ryzling rýnsky, Sauvignon Blanc, Muškát (Muskateller) a Pinot Blanc (Weissburgunder), ale tiež pre medzinárodne obľúbené odrody ako Chardonnay či Pinot Noir.
Skutočným pokladom sú však staré, domestikované odrody viniča na čele s Veltlínskym zeleným. Rakúske veľké Veltlíny zožali mnohé medzinárodné ocenenia a vplyvní kritici a gourment magazíny ich dnes považujú za jednu z najdôležitejších odrôd bielych vín na svete.
Netreba však zabudnúť ani na iné odrody: z bielych raritných odrôd je to Zierfandler, Rotgipfler alebo Ryzling vlašský, ktorý vyniká predovšetkým ako víno s prívlastkom. Lákavé sú aj lahodné červené vína: Zweigeltrebe, Frankovka, Svätovavrinecké či ružové Schilcher z odrody Blauer Wildbacher.
Víno je súčasťou rakúskej kultúry viac ako dve tisícročia. Obraz súčasných oblastí dotvárajú aj dnes pivnice z dôb rímskeho osídlenia, stredoveké dediny, barokové kláštory a zámky, ktoré patria k miestnemu koloritu.
Dlhoročnú tradíciu v pestovaní viniča a výrobe vína berú Rakúšania s rešpektom. Na týchto základných kameňoch z minulosti stavajú súčasnú vinársku kultúru, ktorú formujú dynamickí vinári a vinárske závody. Práve ich zásluhou sa rakúske vína pozdvihli na novú kvalitatívnu úroveň. Táto obroda sa neprejavuje len vo vynikajúcich vínach, ale aj v boome novej vinárskej architektúry, ktorá si získala medzinárodnú pozornosť a renomé.
Rakúšania milujú dobré jedlo, dobré víno a radi sa zabávajú. Skrátka - dokážu si užívať život a pokiaľ ide o kvalitu, sú nároční. Veľké vinárske závody v Rakúsku nenájdete, väčšinu vinárskych firiem tvoria malé rodinné vinárstva, ktorých je viac ako 9000. Pod jednou strechou žijú a pracujú celé rodiny, vďaka čomu sa vinárske umenie, skúsenosti i vášeň pre víno odovzdáva z generácie na generáciu. V rakúskom vinárstve je stále zreteľnejšia úloha rodiny, predovšetkým žien.
Mladé vinárky a vinári stavajú na tradičných znalostiach a kombinujú ich so skúsenosťami vo vinárskych školách alebo vinárstvách na celom svete.
Rakúšania sú veľkými milovníkmi prírody a preto k nej
pristupujú s maximálnym rešpektom. Nie je prekvapujúce, že táto krajina
drží svetový rekord v ekologickom hospodárení. Celých 16%
poľnohospodárskej pôdy a cca 10% plochy viníc sa obhospodaruje
ekologicky.
Navyše, v rakúskom poľnohospodárstve je úplne zakázané pestovanie geneticky modifikovaných rastlín.
Zhruba dve tretiny vinárstiev hospodária podľa princípov integrovanej produkcie. Väčšina úrody hrozna sa ešte aj dnes zberá ručne.
Zažijete neobyčajné chvíle v krajine s rozmanitou prírodnou scénou
© Copyright 2021
All rights reserved
J. Martinčeka 114
SK-013 03 Varín
Slovensko